Przygotowanie kota na pojawienie się w domu noworodka

Przygotowanie kota na pojawienie się w domu noworodka

Koty są zwierzętami, które lubią stałe rytuały i niezmienny porządek dnia. Każda duża zmiana w ich otoczeniu powoduje pojawienie się dyskomfortu i zaburza ich poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest stopniowe przygotowanie kota na pojawienie się dziecka i powolne wprowadzanie zmian w otoczeniu.

Koty są zwierzętami terytorialnymi. Swoje terytorium mają dokładnie oznakowane zapachami. Każda duża zmiana w mieszkaniu, np. przemeblowanie, czy dostawienie kolejnego mebla zaburza koci system oznakowania i powoduje u kota stres. W związku
z tym najlepiej jest wprowadzać dziecięce sprzęty do mieszkania pojedynczo, sukcesywnie
i przez dłuższy czas.
W związku z tym, że kot traktuje mieszkanie jako swoje terytorium, nagłe zabranianie wstępu do jakiegoś pomieszczenia, do którego miał wcześniej swobodny dostęp jest dla kota niezrozumiałe i stresujące. Dlatego, jeżeli planuje się, aby kot nie wchodził do dziecięcego pokoju, to należy stopniowo go zamykać.
Koty są bardzo wrażliwe na hałasy i różne dźwięki, dlatego koniecznie trzeba kota stopniowo przyzwyczaić do płaczu dziecka. Najlepiej poprzez odtwarzanie nagrania z płaczem niemowlaka.
Odpowiednie przygotowanie kota na pojawienie się dziecka sprawi, że kot łatwiej zniesie
ten trudny dla niego okres.