Psi wzrok

Wzrok jest najważniejszym zmysłem dla człowieka, co oznacza, że w ocenie sytuacji bazujemy przede wszystkim na tym co widzimy. U psa, w przeciwieństwie do człowieka, wzrok nie jest zmysłem dominującym i nie odgrywa on tak znaczącej roli w odbiorze świata zewnętrznego. Odczucia wzrokowe są tylko potwierdzeniem tego, co wcześniej pies już wie na podstawie bodźców węchowych i słuchowych.

Człowiek widzi najlepiej w pełnym świetle, natomiast pora najsłabszego widzenia następuje o zmierzchu i o świcie. Psy z racji tego, że polowały o zmierzchu i o świcie, czyli w porze dominacji barwy szarej ewolucyjnie wykształciły zdolność wychwytywania najmniejszego blasku światła i ruchu, natomiast postrzeganie barw było sprawą drugorzędną. Kosztem zdolności widzenia o zmroku jest słabe postrzeganie barw przez psy oraz znacznie słabsza ostrość widzenia, niż występuje o człowieka. Ostrość widzenia różni się u poszczególnych ras. Najlepsza jest u chartów, które przy polowaniu posługują się wzrokiem.

Psy dużo lepiej widzą ruch. W tej samej odległości, co dostrzegane przez psy obiekty ruchome, obiekty nieruchome pozostają niewidoczne. Warto o tym pamiętać, gdy wołamy naszego psa z dużej odległości, często pod wiatr, gdy pies może nas nie słyszeć. Dobrze jest w takiej sytuacji  machać rękami, co ułatwi psu dostrzeżenie właściciela.

Badania wykazały, że psy widzą obraz podobny do tego co ludzie patrzący przez cienki celofan. Mają one natomiast znacznie większe pole widzenia od ludzi, dlatego nie jest łatwo podkraść się do psa.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania nad rozpoznawaniem kolorów przez psy. Badania wykazały, że psy widzą znacznie mniej kolorów niż człowiek. Podstawowymi kolorami, jakie widzą psy jest żółty i niebieski. Kolor zielony, pomarańczowy postrzegają jako żółty, fioletowy jako niebieski, czerwony natomiast widzą jako kolor ciemnoszary lub czarny. Tą wiedzę możemy wykorzystać w doborze zabawek dla psa, np. zabawki do aportowania na podłożu trawiastym powinny być koloru niebieskiego, co ułatwi psu ich dostrzeżenie. Zabawki powinny być różnokolorowe, w duże dobrze odgraniczone plamy  np. niebiesko – żółte.  Zabawki do łapania w powietrzu np. frisbee powinny być koloru żółtego lub pomarańczowego, wtedy są dobrze widoczne na tle nieba.

Należy uświadomić sobie, że pies często nie widzi tego, co dostrzega jego właściciel.  Może się zdarzyć, że nawet z niewielkiej odległości pies nie rozpozna znajomej osoby, jeżeli będzie ona poruszała się nietypowo lub będzie dziwnie ubrana. Dlatego, gdy widzimy, że pies nas nie rozpoznaje z dalszej odległości, należy się odezwać.