Przy wyborze hodowli psów należy uwzględnić następujące czynniki:
1.Wiek w którym szczeniaki są odłączone od suki i rodzeństwa- prawidłowo nie powinno się to odbywać wcześniej niż w wieku 8 tygodni.
Jest to bardzo ważne bo w tym czasie szczenięta socjalizują się ze swoim gatunkiem, tzn. zyskują świadomość, że są psami, uczą się porozumiewać się z innymi osobnikami swojego gatunku, co w dorosłym życiu pozwala im na unikanie konfliktów i nawiązywanie przyjaznych relacji z innymi psami. Wcześniejsze odłączenie szczeniąt od matki i rodzeństwa może spowodować trudności w porozumiewaniu się z innymi psami, a w konsekwencji doprowadzać do konfliktów z innymi psami. Szczenięta zbyt wcześnie zabrane od suki mogą także mieć problemy z kontrolowaniem poziomu swojej aktywności oraz siły ugryzienia, stąd ich ugryzienia bywają bardzo mocne.
2. Szczenięta powinny wyglądać zdrowo, być żywe, wesołe, bawić się razem, a po okresie intensywnej zabawy położyć się i odpocząć. Jest to bardzo ważne, bo wykazuje, czy szczenię potrafi kontrolować poziom swojej aktywności.
3. Właściwa socjalizacja międzygatunkowa – szczenięta nie powinny się bać obcych, zarówno kobiet ani mężczyzn, jak i dzieci, powinny podbiec do osoby, która kucnie i łagodnie je zawoła, nie powinny bać się głośnych dźwięków, intensywnego światła, podnoszenia, głaskania, gestykulacji.
4. Najlepsze są małe hodowle domowe, w których szczenięta razem z suką mieszkają w domu z ludźmi. Są poddane wtedy działaniu rozmaitych bodźców: dźwięków, zapachów, obecności różnych ludzi, a to sprawia, że ich socjalizacja odbywa się prawidłowo. Szczenięta mieszkające z suką w odosobnionym kojcu, na które nie działają żadne bodźce środowiskowe często są lękliwe i mają trudności z adaptacją do życia w mieście. Należy unikać dużych hodowli w których jest więcej niż 3 suki, a nawet kilka ras oraz tzw. hodowli kenylowych, w których suki ze szczeniętami przebywają zamknięte w klatkach i nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym.
5.Szczenięta powinny być odrobaczone i zaszczepione, co koniecznie powinno być udokumentowane przez lekarza weterynarii w książeczce zdrowia każdego szczeniaka.
6. Suka powinna być zadbana, łagodna i reagować przyjaźnie na pojawienie się obcych ludzi.
Zanim dokona się wyboru hodowcy, należy zasięgnąć opinii na temat psów pochodzących z danej hodowli. Dobry hodowca powinien pokazać rekomendacje osób, które kupiły szczenięta z jego hodowli.
Hodowca powinien dostarczyć nam informacje na temat karmienia szczenięcia, co szczenię je, jak często jest karmione oraz zasady postępowania ze szczenięciem.
Powinniśmy także otrzymać od hodowcy karmę którą spożywał szczeniak. Dobry hodowca powinien nas zaopatrzyć także w kocyk lub kawałek szmatki, który znajdował się w posłaniu szczeniąt. Często jednak tak się nie dzieje, dlatego jadąc po szczeniaka należy wziąć kocyk, na którym nasz psiak będzie spał albo nawet kawałek szmatki i wytrzeć nim sukę i inne szczeniaki. Szczenię podczas transportu i pierwszych chwil w nowym domu, będzie się miało większe poczucie bezpieczeństwa czując znajomy zapach.