Jak przygotować się do zakupu szczeniaka?

Zakup psa jest poważną decyzją, bo jej konsekwencje trwają kilka a nawet kilkanaście lat.

Z uwagi na to, powinna to być decyzja racjonalna i przemyślana. Nigdy nie należy kupować szczeniaka pod wpływem emocji, ani jego rozbrajającego wyglądu.  W wielu przypadkach skutkiem takiej decyzji jest późniejsze oddanie psa do schroniska, po tym, jak okazał się np. zbyt duży lub zbyt ruchliwy. Zanim dokonamy wyboru rasy, należy dokładnie zapoznać się z jej opisem, szczególnie z informacjami na temat charakteru, temperamentu, przeznaczenia danej rasy. Nie należy kupować szczeniaka na wystawie psów, nawet jeżeli już wybraliśmy rasę psa. Jeżeli konkretny szczeniak nam się bardzo spodobał, zanim zdecydujemy się na jego kupno, należy wziąć dane hodowcy i odwiedzić jego hodowlę w celu sprawdzenia jak się ona prezentuje. Zawsze trzeba sprawdzić w jakich warunkach mieszka suka ze szczeniakami, bo ma to kluczowe znaczenie w późniejszym życiu każdego psa.

Nie należy kupować szczeniąt ze sklepu zoologicznego ani od pośrednika, bo w takim przypadku nie wiadomo w jakim wieku zostało szczenię oddzielone od matki i rodzeństwa, ani w jaki sposób przebiegała dotychczasowa socjalizacja szczeniąt.

Należy kupować psa wyłącznie bezpośrednio od hodowcy, po dokładnym sprawdzeniu  warunków panujących w hodowli,  zachowania szczeniąt oraz charakterów rodziców szczenięcia.